איך לבחור רואה חשבון לעסק שלי?

רואה חשבון שלכם הוא האיש שאחראי ומנהל את כל ההתקשרות שלכם מול רשויות המס לרבות דו"חות שיש להגיש, פיקוח על התנהלות נכונה על פי חוקי ותקנות המס, וכן הדרכה רצופה ופתרון בעיות בנושאי מס. בנוסף, רואה החשבון שלכם הוא האיש שאמור לבחון את התוצאות העסקיות שלכם בכל עת, ולהמליץ בפניכם על דרכים אטרקטיביות למקסם את הרווח הנקי שלכם, להפחית את תשלומי המיסים, ולהגדיל את סעיף ההוצאות והניכויים.
יחד עם זאת, את כל הדברים האלה צריך רואה החשבון לעשות על פי החוק ככתבו וכלשונו, מבלי למשל לעודד אתכם להכניס הוצאות שכלל אינן מוכרות על ידי רשות המיסים, רק כדי להגדיל את סעיף ההוצאות. פה נכנסת השאלה, איך מגיעים לרואה החשבון הזה שיודע גם לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר עבורנו, וגם מקפיד לעשות את הכל על פי החוק.

חפשו המלצות מקרובים וחברים

ובכן, הדרך הטובה ביותר לבחור רואה חשבון היא על פי המלצות מאנשים קרובים, בני משפחה וחברים. בתחום ראיית החשבון אין כמו ניסיון, וחבר שלכם שמתנהל במשך שנים עם רואה חשבון מסויים, ולשביעות רצונו יכול לתת לכם המלצה שלא תוכלו למצוא בשום מקום אחר. דברו עם האנשים הקרובים שלכם ונסו לברר שמות של רואי חשבון מומלצים במיוחד.
כשאתם מצויידים בשמותיהם של מספר רואי חשבון, נסו לערוך חיפוש באינטרנט, לבחון את פעילות רואה החשבון, באילו הקשרים הוא מופיע באינטרנט, ומה יש לאנשים אחרים להגיד עליו באמצעות פוסטים וטוקבקים. לבסוף, תצטרכו להתקשר לרואה החשבון ולקבוע איתו פגישה. בפגישה תצטרכו להפעיל את האינטואיציה האישית שלכם ולבחון האם עומד מולכם בן אדם אמין, ישר ומקצועי, או שרלטן בתחפושת. חשוב לבדוק גם מה רמת האנגלית של הרואה חשבון במידה שאתם זקוקים לתרגום מעברית לאנגלית 

קבעו פגישה ושאלו שאלות

לפני הפגישה הכינו לעצמכם שאלות שמעניינות אתכם בנושא מיסים וראיית חשבון, והציגו את השאלות בפניו. האופן בו יענה על השאלות, והמוכנות שלו לענות עליהן, יספקו לכם אינדיקציה חשובה ביחס לצורת המחשבה שלו, הרצון לעזור ולעשות טוב, וכמובן הרמה המקצועית שלו. אחרי כל אלה, תצטרכו לחשוב גם על עניין המחיר, ולבחון עד כמה ואיפה אתם מוכנים להתפשר במחיר תמורת איכות.

הגשת הצהרת הון