מה ההבדל בין רואה חשבון למנהל חשבונות?

אנשים רבים אינם מבינים מה ההבדל בין רואה חשבון ובין מנהל חשבונות, ולכן אינם מוכנים לקבל גם את פערי המחירים שגובים כל אחד מאנשי המקצוע הללו. אם מנהל החשבון גובה מכם רק מאה שקלים בחודש, מדוע רואה החשבון גובה מכם חמש מאות שקלים בחודש? ובכן, האמת היא שישנו הבדל משמעותי מאוד בין מנהל חשבונות ובין רואה חשבון.

מנהל חשבונות, עבודה אדמיניסטרטיבית

מנהל חשבונות הוא אדם שעבר הכשרה קצרה וממוקדת יחסית בתחום המיסים. באופן עקרוני ופשטני, התפקיד של הנהלת חשבונות הוא לרכז עבורכם בכל חודש את כלל ההוצאות וההכנסות שביצעתם בעסק, על מנת שתוכלו לשלם את מקדמות המס שלכם לרשות המיסים. עבור סוגים שונים של עסקים, ישנם כללים שונים של ניהול חשבונות, ועבור כל הוצאה או הכנסה יכולים לחול כללי רישום אחרים, ולכן נדרש איש מקצוע טוב ויסודי.

רואה חשבון, אחריות כוללת

רואי חשבון, לעומת זאת, הם אנשי מקצוע שאחראים על כל ההתנהלות הפיננסית שלכם בהיבט של מס. רואה חשבון הוא אדם שעבר הכשרה אקדמית ארוכה, שהופכת אותו למעשה למומחה בכל הקשור לעולם המס. רואה החשבון צריך לנהל עבורכם לא רק את הרישום החודשי של הוצאות והכנסות, אלא את כל הפעולות, כולל כולן, הקשורות בהתנהלות המס שלכם בכל עת, בכל חודש ובכל שנה.

רואי חשבון הם בעלי סמכויות נרחבות הרבה יותר ממנהלי חשבונות. כך למשל, על מנת להגיש דוח שנתי הוא הצהרת הון לרשויות המס, יהיה עליכם להיעזר ברואה חשבון המוכר על ידי רשות המיסים. מנהל חשבונות הוא אינו בעל סמכות לערוך ולהגיש מסמך כזה. אם תצטרכו להגיע לרשות המיסים ולתת הסברים על פעילותכם, יהיה עליכם להתלוות ברואה החשבון שלכם שהוא זה שמוסמך לייצג אתכם מול רשות המיסים.

במילים אחרות, בעוד מנהל חשבונות הוא תפקיד אדמיניסטרטיבי מקצועי, הרי שרואה חשבון הוא תפקיד נרחב הרבה יותר, עם יותר סמכויות ויותר אחריות הן כלפיכם כבעלי העסק, והן כלפי רשות המיסים. על מנת ללמוד עוד אודות ההבדלים בין שני אנשי המקצוע, כדאי להיכנס לאינטרנט ולערוך חיפוש כללי בנושא.

רואה חשבון והנהלת חשבונות